Oylat Mağarası – Bursa

Oylat Türkiye’nin en büyük ikinci mağarası. Bursa merkezden 80 km uzaklıkta,  Oylat Kaplıcalarına yakın bir konumda bulunan mağara yakın dönemde ziyarete açılmış. Uzunluğu 600 metreden fazla. Geniş bir ağızdan girilen mağara metal bir platform üzerinden geziliyor. Çok sayıda merdiven çıkılan bu platform mağaranın nemli ortamı nedeniyle aşırı kaygan olabiliyor. Dolayısıyla çok dikkatli olmanızı öneririm.

Girişteki geniş ağız geçildikten sonra mağara uzun galerilerle devam ediyor. Ortamın çok hafif ışıklandırılmış olması mağaranın büyüleyici atmosferini derinleştiriyor. Dikkatle dinlediğinizde yarasaların seslerini de duyabiliyorsunuz. Ancak bu mağaranın size sürprizi, galerileri bitirdikten sonra ulaştığınız geniş salonda yer alıyor. İyi ışıklandırılmış bu yerin tavanı neredeyse 100 metreye kadar yükseliyor. Pek çok türden damlataşın ışıklandırmayla da güçlendirilen muhteşem atmosferi sizi unutulmaz bir manzarayla baş başa bırakıyor.

Mağaraya giriş kişi başı 5 TL. Yolunuz o tarafa düşerse buraya mutlaka uğrayın.

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir