Zeugma Müzesi – Gaziantep

Zeugma Müzesi, pek çok açıdan Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında yer alıyor. Gaziantep Nizip’te, sular altında kalan Zeugma antik kentinin kalıntıları arasındaki mozaikler bu müzede sergileniyor.  Öncelikle sergilenen eserlerin hayret verici güzellikte olduğunu belirtmeliyim. Mozaik gerçekten çok özel bir sanat ve bu müzede sergilenenler belki de en güzel örneklerinden.

Müzeyi gezerken mutlaka ses sistemini alın. Biz gezdiğimizde 5 TL idi ancak daha fazlaysa da almaya değer. Güzel ve özlü bir anlatımla gezdiğiniz mozaiklerin tarihini, üzerilerindeki ikonların kimler olduğunu ve bunların hikayelerini dinlediğinizde gördüğünüz eserler çok daha anlamlı hale geliyor.

Müzenin yıldızları, tunçtan yapılma Mars heykeli ve tabii özel bir bölmede gösterilen çingene kızı… Karanlık bir bölmeden geçerek ulaştığınız bu figür Mona Lisa’nın Roma döneminden kalma hali gibi… Leonardo Da Vinci’nin kullandığı teknik bir şekilde bu mozaikte de kullanılmış. Sonuç olarak da bu gülüş hem müzenin hem Gaziantep’in simgesi olmuş.

Gaziantep’e yolunuz düştüğünde kesinlikle bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir