Harran-Urfa

IMG_2013020954531-1879328423Harran, arkeolojiye meraklı okuyucularımız için önerebileceğimiz bir yer. Özellikle bölgeye yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Harran sapağından dönüyorsunuz. Harran’a girer girmez tarihi doku sizi karşılıyor. İlçeye girdiğinizde sağdan ilerleyin. Çevresinden dolaştığınız yer eski Harran evlerinin, kalenin ve höyüğün bulunduğu ada olacak. İçeri girdiğinizde aracınızı kalenin önüne bırakabilirsiniz.

Harran kalesi gerçekten çok ihtişamlı bir tarihi eser. Biz gittiğimizde maalesef restorasyon yapılıyordu. Dolayısıyla içine giremedik.

İlerlediğinizde, çevrenizde tarihi Harran evlerini görebilirsiniz. Tabelaları izleyerek bölgenin kültürü ve yerel tarihi hakkında pek çok şeyi görebileceğiniz, kümbet evlerin içine girebileceğiniz Harran Kültür Evine mutlaka uğrayın. Eğer gezinizin sonunda buraya uğrarsınız çayınızı ve mırranızı da içebilirsiniz.

Bölgenin diğer yapısı ise dünyanın ilk islam üniversitesi olarak bilinen kalıntılar. Buraya da girişin kapalı olduğunu hatırlatalım ancak bu haşmetli yapıyı uzaktan da seyretmek ve halen ayakta olan devasa kuleyi görmek çok keyifli.

20-40 kilometre daha güneydoğuya doğru ilerlediğinizde, Bazda Mağaraları, Soğmatar ve Şuayb Şehrini de görebilirsiniz. Ama kısıtlı bir zaman için bahsettiğim üç yerin size yeterli olacağını belirtelim.

[wpg_thumb]

Save to foursquare

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir