Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı’nın hemen üstünde yer alan ve muhtemelen Doğu Roma döneminden kalma görkemli bir yapıt. İyi bir restorasyona ve çevre düzenlemesine ihtiyacı olsa da çevresinden izleyeceğiniz manzara nedeniyle gerçekten gidip görmeye değer.

Kaleye Anadolu Kavağı’ndan veya  Riva Yolu’ndan Anadolu Feneri- Poyrazköy yoluna saptıktan sonra Yoros Kalesi tabelasını izleyerek ulaşabilirsiniz. Araçsız gelecekler için Anadolu Kavağı’ndan kaleye giden yokuşun biraz dik olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kaleye ulaştığınızda sağ tarafınız çepeçevre Boğaz’ın Karadeniz girişini seyrediyor. Bu ihtişamlı manzaraya sol tarafınızda kalan Sarıyer ve Beykoz sahilleri katılıyor ve neredeyse 180 derecelik eşsiz bir Boğaz Manzarasına dönüşüyor. Sol taraftan aşağı doğru indiğinizde bu sahilleri gören Yoros Cafe’de, bu eşsiz manzara eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Anadolu Kavağı’na, Poyarazköy’e veya Anadolu Feneri’e yolunuz düşerse Yoros Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

2 Responses

  1. nurhayat dedi ki:

    muhteşem bir manzara

  2. oruç dedi ki:

    mutlaka gidin, enfes manzara var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir