Poyrazköy-İstanbul

Poyrazköy İstanbul’un merkezine 25-30 km uzakta, Boğazın Karadeniz’le buluştuğu kıyılarda bir sahil yerleşimi.  Zamanımızın az olmasından ötürü her yerini gezme fırsatı bulamamış olsak da, çok uzaklara gitmeden sakin ve huzurlu bir boğaz manzarası tadabileceğiniz en güzel yerlerden biri burası. Otobüsle de gelebileceğiniz Poyrazköy’e Kavacık-Beykoz yönünde levhaları izleyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Buranın en önemli özelliği muhteşem manzarası bence. Özellikle ailecek gelinebilecek piknik alanları boğaza sakin tarafından seyredip yoğun haftanın stresini atabilirsiniz. Piknik alanları genellikle tepede, köyün merkezi ise deniz kıyısında yer alıyor. Güzel bir koyun içine kurulmuş sahile doğru inmenizi ve manzarayı değişik açılardan da görmenizi tavsiye ederim.

Bizim buradaki durağımız köyün girişinden aşağıda doğru inerken rastladığımız Kuledibi Piknik alanı oldu. Buraya girmek değil ama masaları kullanmak ücretli. Piknik yapmak için yüksek bir fiyat gibi gelebilir, ama manzarayı ve temiz havayı düşününce her kuruşuna değer diyorsunuz. Alanın hemen üstünde bir gözlem kulesinin kalıntıları var. Tarihi değerini bilemiyorum ama manzaraya çok yakıştığından eminim.

Buraya aracınızla gelirseniz Anadolu Feneri’ni de mutlaka ziyaret edin. Kısa bir süre öncesine kadar önemli bir kısmı askeri bölge olan, dolayısıyla da doğası iyi korunmuş  Poyrazköy, İstanbul’un en güzel haftasonu alternatiflerinden biri.

Güncelleme: Köprü inşaatından sonra buranın akıbetini bilemiyoruz. Şantiyeye dönüşmüş olması muhtemel…

 

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir