Yıldız Korusu – İstanbul

Yıldız Parkı’nın iki kapısı var: Biri Çırağan Sarayı’nın hemen üst tarafında kalıyor ki asıl kapı burası. Diğeri ise Darphane’den neredeyse sahile kadar inen Palanga Caddesinde. Arabanız varsa bu üst kapıyı da kullanabilirsiniz ancak arabasız gittiğinizde aşağı doğru gereksiz bir yürüyüş gerektirebilir. Zira parkın üst tarafında TBMM konukevi ve askeriyeye ait yerleşimler bulunuyor.

Yıldız Parkı’nda Çadır Köşkü ve Malta Köşkü oturmak için en güzel yerler. İkisini de Beltur işlettiği için fiyatlarının da makul olduğunu söyleyebiliriz. Malta Köşkü, ağaçların arasında ihtişamlı bir yapı ve burada özellikle kahvaltı etmek insana büyük keyif veriyor. Bunun yanında pek çok yemek alternatifi de mevcut. Çadır Köşkü ise önündeki göletle birlikte şirin mi şirin bir yer. İçinde ördekler yüzen bu küçük göletin yanında çayınızın ve doğanın keyfini çıkarmak, İstanbul’dan kaçmanın en güzel yollarından biri.

Park büyük olduğu için bir yürüyüş rotası belirtmekte fayda görüyoruz. Çırağan kapısından girdiğinizde asfalttan ayrılmadan, geniş yoldan yukarıya doğru yürüyün. Bu yokuşun başından (yaklaşık 1 km ilerden) sağa doğru giden yolu takip ettiğinizde Malta Köşkü’ne, sola giden yolu yeterince takip ettiğinizde  de Çadır Köşkü’ne ulaşıyorsunuz. Soldan giden yol size parkın batısında bir tur attırarak yine Çırağan kapısına götürecek. Yürüme hızınıza göre 1-1,5 saatinizi alsa da yeşilliğe doyacağınızdan emin 0lun.

Park Ortaköy’e 15-20 dakika yürüme mesafesinde olduğu için vaktiniz kalmışsa orman keyfini deniz keyfiyle de pekiştirmenizi öneriyoruz.

[wpg_thumb]

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir