Emirgan Korusu – İstanbul

Emirgan Korusu, 16. Yüzyılda Ferudun Bahçeleri olarak anılmış ve hem adı hem de çehresi değişerek  bugünkü halini almıştır. Emirgan Korusu, Yıldız Korusu ile birlikte bu şehrin nefes alabildiği nadir yerlerden biri… Haftasonu gitmenizi tavsiye etmem, zira piknikçi akınına uğrayan bu yer sevimsizce kalabalık olabiliyor.

Korunun çevre düzenlemesi çok iyi yapılmış. Piknik alanları, banklar, bahçeler, gölet vb. gibi pek çok farklı alan mevcut. Bunun yanında korunun farklı yerlerine konumlanmış üç tanede tarihi köşk bulunmakta. Bu köşklerle ilgili detaylı bilgiye Beltur’un internet sitesinden ulaşabilirsiniz (Sarı Köşk, Beyaz Köşk ve Pembe Köşk).  Şu an  Beltur’un işlettiği bu ihtişamlı köşklerin damak tadınıza çok fazla bir şey katacağını iddia edemesem de, kuş cıvıltıları ve yeşilin tazeliğiyle birlikte haftanın yorgunluğunu size attırabileceğini düşünüyorum.

Emirgan Korusu’na ulaşmak için Levent-Maslak yönünü takip edip İstinye tarafına doğru devam etmeniz gerekiyor. İstinye Park’ı geçtikten sonra biraz yavaş ilerleyerek sağ tarafınızda kalacak olan Emirgan Korusu tabelasını takip edin. Tavsiyem araçsız gelmenizdir zira yolculuğun sonunda arabanızı bıraktığınız yerden almak yorucu olabilir.

Kapıdan girdiğinizde sol tarafınız boylu boyunca piknik alanıdır. İlerlemeye devam ettiğinizde sağ tarafınızda çiçekçiyle karşılaşacaksınız. Buradaki tazeliği evinize taşımak isterseniz koruda yer alan çiçekçinin güzel çiçeklerinden alabilirsiniz. Bundan sonra coğrafya aşağıya doğru eğimli bir hal almakta. Hemen altta size bahsettiğim köşklerden görebileceksiniz. İnmeye başladıktan biraz sonra, göletin üst tarafında, solunuzda göreceğiniz banklardan denizin göründüğünü de söylemeliyiz. Denizi buradan izlemek gerçekten çok keyifli.

Aşağıda göreceğiniz yapay gölet ustalıkla oluşturulmuş ve çok güzel bir havası var. İçerisindeki ördek ve kazlar da bu havaya tat katıyor. Göleti geçip,  köşklerde çayınızı içtikten ve biraz etrafı turladıktan sonra gezinizin bitmesini istemezseniz, aşağıya doğru yürümeye  devam edin ve parktan çıkın. Yol birkaç yöne ayrılmakla birlikte hemen önünüzde yokuş aşağı inen yolu seçin ve yürümeye koyulun. Bu yol sizi sürpriz tadında Emirgan kıyılarına çıkaracak. Doğanın sarıp sarmaladığı bir ortamdan denize açılmak mutlu bir şaşkınlık yaratıyor insanda… Buradan tercihinize göre bir yol seçebilirsiniz. Sola doğru giderseniz İstinye yolunu tutmuş olursunuz. 1km kadar yürüdükten sonra İstinye’ye varıp kıyıda demirlemiş muhteşem yatları seyredebilirsiniz. Ya da sağa giden yolu seçip Sütiş’te açlığınızı yatıştırabilmeniz de mümkün.

[wpg_thumb]

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir