Baba Çınar / Derekızık – Bursa

Baba Çınar, özellikle Bursalılara hafta sonu gezintileri için tavsiye edebileceğimiz bir mekan. İstanbul ve diğer illerden gelecekler için ise, Erikli Şelalesi ve Cumalıkızık gezisi ile birleştirildiğinde mükemmel bir hafta sonu turu olacaktır.

Bursa-Ankara karayolu üzerindeki Kestel sapağından dönün ve dağ yolunu dümdüz takip edin. Bursa çimentoyu geçtiğinizde sizi Derekızık köyü karşılayacak. Biraz ilerlediğinizde ve tabelaları takip ettiğinizde de Baba Çınar’ın girişi karşınıza çıkıyor. Aracınızı bıraktıktan sonra 50-100 metre yürüyüp mekana ulaşabiliyorsunuz. Sizi neredeyse bir müzeye sığabilecek bir antika koleksiyonuyla karşılıyor Baba Çınar. Düzensizce binanın duvarına sıralanmış binlerce eski eşya mekana çok ayrı bir hava katıyor. Mekan biraz bakımsız görünse de çevre düzenlemesi ve dekorasyon çok iyi yapılmış. Ahşabın yoğun kullanıldığı mimaride aynı tesis içinde birbirinden farklı birkaç mekanı bulabiliyorsunuz. Burası, böyle bir yer için beklemeyeceğiniz kadar büyük. Kapalı alanda, alt taraftaki bahçede veya dere kıyısındaki çardaklarda çok hoş vakit geçirebilirsiniz.

Mekanın tasarımında su çok öne çıkmış. Her yerde dereden gelen suyla çalışan küçük değirmenler ve çeşmeler mevcut. Uzunca bir ahşap kemerle size eşlik eden dere suyu mekanın ortasında bir yerden yine dereye dökülerek çok hoş manzaralar ortaya çıkarıyor. Özellikle de bahçedeki değirmenin kıyısında oturmak oldukça dinlendirici. Ancak benim önerim dereye yukarıdan bakan çardaklar olacak. Girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız gereken bu çardaklarda ev rahatlığında yemeğinizi yiyebilir ve manzaranın tadını çıkarıp derenin çağıltısıyla hoş bir dinlence yaşayabilirsiniz.

Hizmet kalitesi ve yemekler ise maalesef mekanın güzelliğiyle örtüşmüyor. Bunlar için ancak yeterli diyebilirim. Tatmamış olsam da etten çok alabalık dere kıyısındaki bu mekanda yemek için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca müziğin bazen rahatsız edici olabilmesi mümkün. Ama müşterilerin müzikle ilgili taleplerini kırmadıklarını da söylemeliyim.

Baba Çınar, bir Cumalıkızık gezisinden sonra birkaç saat serinlemek ve dinlenmek için güzel bir alternatif. Burayı görenlerden hemen hepsinin tekrar gelme isteği içinde olması boşuna değil.

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

1 Response

  1. irem dedi ki:

    Baba – Çınar(derekızık) gerçekten çok müthiş bir yer. Arkedaşlarımla pikniğe gittiğimde çok eğlenmiştik.Havasına,yeşilliğine,kokusuna doyamamıştık.Umarım daha çok gelişerek güzelliğine daha güzellik katmış biryer olur.Hatta bende anıları bile var.Sizinle paylaşmak isterim.Orada arkadaşım balıklarla oynarken biri onu itmiş balık havuzunun içine düşmüştü.Bugün yine gidicem gerçekten nasıl değişiklikler olduğunu görmek istiyorum.Bu yeri inşa edeni gerçekten tebrik ediyorum.:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir