Uzak bir lezzet mekanı: Muammer’in Yeri – Bursa

Muammer’in Yeri’ne Orhangazi tarafından İznik’e doğru giden yol üzerinde… Eğer Bursa’dan geliyorsanız Gemlik’i geçtikten sonra, Orhangazi’ye varmadan Sakarya-İznik Yoluna dönün. 7-8 kilometre kadar gittikten sonra, solunuzda Muammer’in Yeri’ne rastlayacaksınız. Merkezi bir yerde değil. Arabanız olmadan da İznik otobüsleriyle kapısına kadar gidebileceğiniz bir yol kıyısı burası. Tam karşısında eşsiz bir dağ manzarası duruyor, sarp kayalıklarıyla yemyeşil yarların uzandığı dik bir yamaca bakıyor mekan. Çevresinde asfalttan başka yeşil olmayan bir yer yok. Aslında çok yakınında büyük fabrikalar var ama gözlerinizi yormayacak kadar gerideler. Sizi doğayla baş başa bırakan, iç mekanı büyükçe bir esnaf lokantasını andıran bu yer aslında unutmayacağınız lezzetleri tadabileceğiz çok özel bir mekan.
Muammer’de eti kiloyla veya sayıyla alabiliyorsunuz. Pirzolayı mutlaka deneyin. Beytinin ve köftenin de tadına mutlaka bakın. Mekanın temizliği güvendiğim kaynaklar tarafından tescillendi (eşim ). Can insan Kasap Muammer’le laflamadan mekandan ayrılmayın. Bu yakınlarda eşini yitirmiş, başı sağolsun…
Muammer etlerini kendi üretiyor. Denilene göre lezzeti de buradan geliyor. İnanın bana etin lezzetini sadece damağınızda değil, bütün bedeninizde hissediyorsunuz. Kontrolsüzce yeme isteği doğuruyor insanda… Mekanın bir raconu var: Yemek gelmeden önce tabağınıza Muammer’in halis zeytinyağından döküp, kızarmış ekmek ve kekikle tadına bakıyorsunuz. Ev yapımı zeytinyağı gerçekten çok güzel bir tat bırakıyor ağzınızda. Dilerseniz, şişelenmiş olarak bu yağdan alabilirsiniz. Muammer’in muhteşem etinden alıp eve de götürebilirsiniz.
Tavsiyem mekana gündüz gelinmesi yönünde. Bulunduğu konuma göre beklemediğiniz kadar kalabalık olabilir. Mekandaki ceketli-kravatlı insanları görünce şaşırmayın. Yakındaki fabrikalarda çalışanların gözde mekanı burası.
Tatlıları çok iddialı değil ancak iyi bir markanın Kemalpaşa Tatlısını yapıyor. Peynir tatlısı olarak da bilinen bu tatlıyı denemek için iyi yerlerden birisi denebilir. Üstüne de yörenin tertemiz suyuyla demlenmiş çayını içtiğinizde yeme-içme keyfinin doruklarına varacaksınız.
Muammer’in Yeri belki sizin için çok özel bir mekan olmayacaktır. Ancak enfes bir doğa manzarası, muhteşem lezzetli ızgaraları, güleryüzlü çalışanları ve şehirden böyle uzak olmanın size vereceği huzur bu yeri denenmeye değer kılıyor. Bursa’ya veya İstanbul’a arabanızla gidecek olursanız, buraya da yolunuzu düşürün derim.

[wpg_thumb]

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

1 Response

  1. sebahattin dedi ki:

    Bu mekana tesadüfen gittim. Herkese tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir