Gemlik – Bursa

Gemlik zeytinle özdeştir bir kere. Adım başı zeytinciye rastlarsınız. Zeytini sofralıktır. Her kalitesini bulabilirsiniz. Buradan zeytin alma niyetiniz varsa eşe dosta sormak en iyisi. Hiç bulamazsanız, bana da sorabilirsiniz. 🙂

Gemlik aslında bir körfez. “U” şeklinde bir sahil şeridi var. Bu şeridin arkaları tepelerle çevrilmiş. Tam ortasından da İznik’e doğru bir geçit uzanıyor. Büyük bir tasın içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi. Gemlik’in içinden, manastır istikametine devam ettiğinizde yol sizi buradaki tatil beldelerinden kumlaya çıkaracak. Daha sonra Karacaali, armutlu diye bu şerit uzayıp gidiyor.

Otobüs sizi şehrin merkezinde bırakacak. Hemen karşınızda 4 farklı çay bahçesi var. Genelde insanlar burada oturuyor. Aklınızda olsun, bu çay bahçelerinde ilk sıralar ailelere ayrılmış durumda. Görünce şaşırmayın. Benim tercih ettiğim sahilin ilerisine doğru tek başına olan. Daha tenha ve manzarası daha güzel. Ama oturmadan önce sahil şeridini boydan boya yürüyün bence. Üç taraftan da farklı manzaralar gösterecek size Gemlik. Çevre düzenlemesi iyi yapılmış bu sahil şeridinde oturulacak pek çok yer var. İyice ileri giderseniz piknik ve mangal yapmak için de güzel yerler bulabilirsiniz. Haftasonları kalabalık olur, dolayısıyla erken gitmekte fayda var.

Size tavsiyem buraya yazları ve kendi arabanızla gelmeniz. Otobüslerle her yere ulaşmak mümkün ama kalkış saatlerini tutturmak zor olabilir. Bir de Kumla yolunda karşılaşacağınız irili ufaklı pek çok güzel mekana uğramak isteyebilirsiniz. Örneğin Kumla’da, özellikle yazın güzel mekanlar bulmanız mümkün. Oranında da güzel bir sahil şeridi var ancak pek uzun değil. Buna rağmen çok fazla konut var burada. Kumla’nın havasının astım ve kalp hastalığına iyi geldiğini söylüyorlar. Sanırım bundan ve Bursa’ya yakınlığından dolayı bu konut fazlalığı.

Gemlik’e yakın özel bir köy var: Umurbey. Umurbey’in özelliği geniş bir körfez manzarasıyla birlikte Celal Bayar Müzesi’nin ve Bayar’ın mezarının burada bulunması. Küçük, güzel bir müze burası. Celal Bayar’ın mezarı da hemen buranın yanıbaşında. Çevresinde de gezebileceğiniz güzel bir bahçe var.

Gemlik’te balık yemek isterseniz meydana yakın restoranlar mevcut. Ben Boksör Restorant’ta yemiştim bir kez. Biraz pahalı olmakla birlikte gayet iyiydi. Diğerleriyle ilgili fazla bilgim yok malesef.

Sonuç olarak, Gemlik günübirlik bir gezi için tercih edilebilecek bir yer. Denize girmenizi pek tavsiye etmiyorum zira denizinin temizliğinden kuşkuluyum buraların. Ama keşfedebileceğiniz bambaşka güzellikleri olabilir. Arayıp bulmak size kalmış.

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir