Dereden Akan Huzur: Ağva – İstanbul

Ağva’yı pek çok kez duymuş ve gitmek istemiştim. Aslında şirin butik otelleriyle ünlü bir yer burası. İrili ufaklı, köylerin içinde ya da Göksu Deresi’nin kıyısına sıralanmış pek çok konaklama yeri var. Ayrıca iyi balık yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut.

Buraya gelmek için göreceli uzun ve meşakkatli bir yol gelmeniz gerekiyor. Şile’ye kadar güzel bir yoldan gitseniz de, Ağva’ya giden yol biraz bozuk ve virajlı. Yol ikinci köprüden 1,5 ile 2 saat arasında sürüyor. Ama gözünüz korkmasın. Gittiğinize değecek, emin olun.

Ağva’ya gelip de nehir turu yapmazsanız, Ağva’ya gelmiş sayılmazsınız. Hemen semtin girişinden, köprünün ayağına yakın tekneler kalkıyor. Kendiniz bir tane kiralayabilir veya daha büyük teknelerle biraz daha ucuza gezebilirsiniz.

Tekne sizi otellerin bittiği yere kadar götürüp geri getirecektir. Nehir turu, deniz turundan daha güzel geldi bana. Suya çok yakınsınız bir kere… İki yanınızda sazlıklar, ağaçlar ve tatlı mimarileriyle oteller sıralanıyor. İnanın tekneye uzanıp suya dokunurken İstanbul’da olduğunuza kimse inandıramaz sizi.

Merkeze doğru gittiğinizde geniş bir sahil sizi karşılayacak. Denizi, kumu güzel bu yerin, nehir kadar olmasa da farklı bir huzuru var. Tabii sezonun henüz açılmamasından ve poyrazın kuvvetinden olabilir buranın tenhalığı. Bir de yazın görmek lazım.

Merkezde şile bezi satan pek çok mağaza var. Buralardan çok eğlenceli süs eşyaları ve giysiler satın alabilirsiniz. Çekingen davranmayın, biraz pazarlık edin…

Ağva için önerim buraya konaklamalı gelmeniz. Günün güzel, gecenin huzurlu olduğu bu yerden zaten ayrılmak istemeyeceksiniz.

[wpg_thumb]

 

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

1 Response

  1. Toginvoib dedi ki:

    ilginc bilgiler icin tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir