Bursa Sahil Rotası:Gemlik-Mudanya-Trilye

İstanbul’dan geliyorsanız Yenikapı-Yalova hızlı feribotu veya Eskihisar’dan Yalova feribotu ile Gemlik’e kadar ulaşın. Bursa’dan geliyorsanız da Yalova yolunu izleyerek Gemlik’e ulaşabilirsiniz. Sabah erken çıkın. Kahvaltınızı gemide yapın. Gemlik’te bir tur atın önce. Kordon boyu yürüyün. Sahilde bir çay için, manzaranın keyfine bakın. Ama çok yormayın kendinizi, çünkü daha yolunuz var. Gemlik’ten Umurbey’e çıkın. Yolu kime sorsanız gösterecektir. Burada Celal Bayar Müzesi’ni ziyaret edin.   Umurbey meydanının hemen aşağısında güzel bir cafe var. Körfezi bir de buradan yukarıdan izleyin.

Yeterince dinlendikten sonra yeniden yola koyulun. Bursa yolunu tutun. Biraz sonra Kurşunlu tabelasını göreceksiniz. Kurşunluya doğru sapın ve sahile ulaşın. Bu yoldan devam edip tabelaları takip ettiğinizde yol sizi 45 dakikada Mudanya’ya götürecek. Yolda pek çok köyden geçecek ve eşsiz manzaralarla karşılaşacaksınız. Özellikle Mudanya’ya yaklaştığınızda manzara daha da güzelleşecek.

Mudanya’ya varın. Merkezde arabanızı bırakın. Sahil şeridini ileri doğru sonuna kadar yürüyün. Eğer acıktıysanız burada pek çok iyi balıkçı mevcut. Benim tavsiyem ise Abla’nın yeri olacak. Bugüne kadar balığını beğenmeyeni görmedim. Acıkmadıysanız sahilde yürümeye devam edin. Sahilin sonuna doğru çay bahçelerini göreceksiniz. Yıldız çay bahçesine gidin, halamıza selam söyleyin, manzaranın ve güzel havanın tadına varın.

Yolculuğumuza devam ediyoruz. Fazlaca geç kalmadan arabanıza geri dönün. Bu kez istikamet Trilye, yani Zeytinbağı. Bence gezinin mükemmel bitmesi için en iyi yer burası. Zetinbağı Mudanya’dan 20-30 dakika kadar sürüyor. Yol yer yer bozuk ve virajlı ama manzara görmeye değer.

Trilyenin tadını çıkarın. Sahile varmadan kendinize bir butik şarap alın. Kıyıya varın. Kıyıda ev yapımı salça, sabun,takı vb. şeyler satan yerler var. Bir dolaşın derim. Sahilde bir tur atın. Buraya hayran kalmamanız mümkün değil zaten. Karnını doyurmayanlar balığı burda yiyebilirler. Lezzetine kefil olamam ama manzara konusunda iddialıyım. Balığınızı yedikten sonra, atlayın arabanıza, ilerde gördüğünüz kayalıkların üzerine çıkın. Dilerseniz sahilden yürüyerek de tırmanabilirsiniz. Tam tepede, tek başına güzel bir cafe var. Müthiş de manzarası var. Çayınızı burada için ve artık geziyi bitirin. İstanbul’dan gelenler, Güzelyalı-Yenikapı hızlı feribotuyla 1,5 saatte İstanbul’a dönebilirsiniz. Bursa’ya dönecek olanları da 1 saat kadar bir kara yolu bekliyor.

[wpg_thumb]

Paylaşın...Print this pageShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir